Raamat inimlikkusest: “Sügav headus”

Suvel on palju loetud ja jagan häid leide meeleldi. See raamat oli üllataja – üllatas oma sügavuse ja tänapäevase vaatenurgaga. Headus on meie kõigi jaoks oluline, ometi oleme selles nii halvad. Ja tehnoloogia arenguga veelgi halvemad.

Raamatututvustus inimlikkusest – “Sügav headus”, Houstun Kraft, 2014

Houston Kraft on headuse eestkõneleja, lahkuse propageerija ja õppekavade koostaja, kes on esinenud üle 600 koolis ja rahvusvahelisel üritusel. 2016. aastal asutas ta koolitusprogrammi #CharacterStrong, et muuta sotsiaal-emotsionaalsete oskuste, iseloomukasvatuse ja lahkuse õpetamise viisi koolides. Praeguseks on CharacterStrongiga teinud koostööd enam kui 2500 kooli ja üle miljoni õpilase kogu maailmast.

Houstun sai raamatu kirjutamiseks inspiratsiooni loost, kus naisterahvas istus 2h suures lennujaamas ja nuttis. Temast möödus ligi 2000 inimest. Mis sa arvad, mitu neist peatus ja lohutas? Vastus: 0.

Kolm peamist põhjust, miks laseme headuse osutamise hetked endast mööda:

  1. ebapädevus – kui ma ei tea, kuidas seda teha, kipun vältima (nt ma pole nii hea empaatias).
  2. ebakindlus – kui ma kardan, siis ma väldin (nt võib headuse osutamine kaasa tuua piinlikkuse, häbi, väljanaermise jm).
  3. ebamugavus – kui mul pole tahtmist midagi teha, ma väldin (nt igapäevased kohustused ja mured takistavad headust osutama).

Enamik headuse tegusid on ebamugavad. Peaaegu alati läheb see meile midagi maksma – aega, vaeva, mugavuse, uhkuse, ego – ja harva oleme valmis nendeks ohverdusteks.

Oluline on ka vahet teha kena olemisel ja lahkusel. Kena olemine on omakasupüüdlik, mugav, ebaproduktiivne ja ei vii edasi. Kena on lihtne olla, kuna on orienteeritud mulle endale – kas mul on aega, kas ma tahan, kas mul on midagi kaotada? Seevastu lahkus on proaktviine ja nõuab pingutust. See on tahtlik valik tuua endale ja teistele julgust, tunnustust ja tuge.

Maailm vajab sügavat headust, mida võiksime kõik rohkem praktiseerida. See headus võidab isekuse ja hirmu, ei oota midagi vastu. Väliselt võib see tunduda lihtne, kuid on sisemiselt küllalt keeruline ja nõuab suurt EQ-d. See on selline headus, mis võidab põlvkondade vaenu ja toetab õiglust. Sellist headust tuleb õpetada koolis, et ületada lõhestumist ja tuua ühiskonda tagasi kaastunne.

Kokkuvõttes: kui heaks me ennast peame ja millist headust maailm vajab?

Kui mitmel korra oled möödunud inimesest, kes vajab abi või jätnud helistamata sõbrale, sest muud on ka teha? Ehk keegi ikka aitab tänaval seda inimest või homme ju ka päev, et sõbrale helistada.

Headuse osutamine ei pea olema täiuslik – tihti piisab vaid kohaolust, tähelepanust, ärakuulamisest ja heasoovlikkusest. Headus, mida maailm vajab, algab teise mõistmisest. Algab andmisest ja armastusest, kontakti võtmisest.

Üks mu sõber ütles hästi: kõik siin ilmas tugineb headusele – kui pole headust, pole ka inimkonda. Mõtle sellele.

Olgem teadlikumalt head!

Mari Arnover
Näen asju kasutaja vaatenurgast ning toon ettevõtetele tagasi värske vaate, mis asja sees olles tihtipeale tuhmub. Vaatan suuremat pilti, aga ka detaile ning trende, tekitan seoseid ja pakun lahendusi.