Taust ja vajadus
Eesti Lastekirjanduse Keskus on Kultuuriministeeriumi alluvuses tegutsev riigiasutus. Nende põhiülesanne on tegeleda lastekirjanduse arendamise ja tutvustamisega ning raamatute ja lugemise populariseerimisega. Hetkel on soov luua kliendiuuringute ja regulaarse tagasisidestamise kava. Selleks, et sellega aga edukalt mäele saada ja asjadest ka kasu oleks, vajame enda kõrvale head konsultanti ja koostööpartnerit.
Eesmärgid:
- Mõista paremini erinevate sihtrühmade vajadusi, muresid;
- Koguda tagasidet nii koolitustel kui ka aastas korra põhjalikumalt ja mis peamine – mitte linnukese pärast, vaid areneda läbi väärt tagasiside;
- Mõista teenustearenduses ka suuremat pilti ja harida end teenusedisainis.
Ülesanne:
Luua mõõdetav ja väärtustloov tagasisidesüsteem, tuua teenusedisaini mõtlemist.
Tellija:
Eesti Lastekirjanduse Keskus
Aeg:
dets. 21 – märts 2022
Teostaja:
Mari Arnover
Uuring ja analüüs
Alustasime olemasoleva analüüsiga ning jagasime sihtrühmad laiali ja panime prioriteedid paika.
- Kvalitatiivuuring ehk nn. koostööpartneri vaade – kuidas raamatukoguhoidjad koostööd näevad ja hindavad;
- Kvantitatiivuuring – kaardistasime ära tagasiside teenustele, mida ELK pakub;
- Analüüsisime koolitustel küsitavat tagasisidet ja pakkusime lahenduse tööriistana.
Vaata ka näiteid antud uuringust – kas valida suuline või kirjalik uuring?
Väljavõtted intervjuudest
„Minu õpilased loevad heameelega tundides inglise keelseid raamatuid. Mul on isiklikult soetatud põnevad ja uued noorteraamatud. Olen valinud lühikeste peatükkide kaupa kirjutatud raamatuid. Nii tekib õpilasel positiivne tunne kui peatükk saab loetud. Õpilase kompetentsi tunne saab pika, sooja pai.“
„Inimesed selles keskuses on ääretult pühendudnud. Igale murele on lahendus. Õudsalt oluline on minu jaoks, et nad ei ole ametnikud, vaid praktikud. Tunnevad last, kirjandust. Hea energia tekib siis, kui inimesed tahavad tulla – tööle, keskusse külla.“
„Tore keskus, koondab lastekultuuri rikkust, hoiab ajalugu, läheb julgelt edasi ka. PLoob uusi tähendusi juurde, seob teemat, raamatukogusid, palju ühistegemised.“
„Lugema motiveerib kontrolltöö. Ükskord oli üks nipp – kontrolltöö oli erinevate peatükkide peale ehk mitu tööd ühe raamatu peale ja väiksemate osadena. No see oli väga efektiivne.“
„Koolitused puudutavad väga aktuaalseid teemasid, esinejad on väga professionaalsed, tasakaalus nii teoreetilised kui praktilised käsitlused. Väga inspireerivad ettevõtmised.“
„Noortega (6-12kl) oleks vaja abi, mida teha. Kas kutsuda noortekirjanikud rääkima? Lihtsustaks meie tööd. Hiljuti oli koolitus (Soomest oli esineja). Toodi näteid Soomest. Läheneti turunduslikult läbi Instagrami, Tiktoki, Snapshati. Loevad ja tutvustavad ise youtubes.“
„Tänapäeva lapsed kardavad pakse raamatuid – kui näevad, ehmatavad ära. Mõni teab, et raamat 100lk, aga kui märkab, et 101, siis läheb tuju ära.“
Mõistmine
Lasteraamatu teekond kirjutajalt lapseni on pikk. Saime teada, mida koostööpartnerid koostöös väärtustavad, mis on koostöös tugevused ja mis kitsaskohad. Uuring kajastas väga suurt rahulolu ja tunnustust keskusele, kus töötavad inimesed, kes armastavad, mida nad teevad. Koostööpartnerid olid ka väga avatud tegema ettepanekuid ja andma soovitusi, mida võiks kohe natuke muuta, mis vajab läbikaalumist ja suuremaid otsuseid. Igal juhul töötatakse väärt ettepanekutega edasi.
Teenusedisaini koolitus
Vaatasime suuremat pilti – millised on maailmas trendid, mis loob heaks teenuseks eeldused ja kuidas kliente paremini mõista?
Tööriistad
Tööriistad töötavad hästi siis, kui need on kohandatud vastava organistasiooni vajadustega. Tööriistad said loodud eesmärgiga, et neid oleks võimalik iga-aastaselt kasutada ja tulemusi võrrelda.
„Suur-suur tänu! Kõige selle suures maailmas toimuva kõrval oli koolitusega hea korraks põhjalikumalt sukelduda oma väiksemasse maailma ja koos asju läbi arutada. Sihtrühmalt saadud tagasiside on olnud väga hea ja just see, et on toodud ka arengukohti. Võtame seda tõsiselt ja analüüsime täpsemalt läbi.“