Tööriist: jäämurdmise harjutused

Töötuba läbiviies tekib ikka hetki, kus tunned, et kõik ei ole mõttes kohal või on pisut kohmetud või pinges või pole veel teemaks valmis. Siis on head harjutused, mis panevad aja peale kastist välja mõtlema. Milline ülesanne sulatab või käivitab kõige paremini, sõltub ikka inimestest, teemast, päevast. Tunneta ja katseta!

10 ülesannet töötoa käima saamiseks

1. Tutvusta ennast

Kahe kaupa paarides. Ühe minuti jooksul tutvustad ennast teisele, siis räägib teine. Paaride vahetus – taas 1×1 minut enda tutvustamiseks, aga eelmiseid mõtteid korrata ei tohi. Paaride vahetust ja taas ilma kordamata tutvstad uuele paarilisele 1 minuti jooksul end. Mis jäi tutvustuses alles? Kes sa inimesena oled, mitte töö, pere jms.

2. Märksõnad

Kahekaupa gruppides, aega 3 minutit, antakse ette teema ning esimesed märksõnad, mis pähe kargavad pannakse kirja. Saab üle minna diskussiooniks mõnel teemal.

Sama asja annab teha ka pikemalt ja paberiga: märksõnade kaardistus ehk mind map
Anna igale osalejale paber ning üks märksõna, mis kirjutatakse paberi keskele. 5-10 min jooksul lisab igaüks vaikides ise oma märksõnu, mis tal antud sõnaga seostuvad ja kirjutab pilvena paberile. Ja omakorda uute märksõnadega. Võib ka joonistada. Paber täitub ning kõik saavad hiljem seina peal arutada ja analüüsida. Eriti hea kui oli vaja mõte lendu lasta mõne teema osas.

3. 10 ühist asja

Annad ette 2 sõna (kas soovitud teemaga seotult või täiesti suvalist) ja palud leida 10 ühist omadust.

4. Ühe-sõna-vastus

Küsi gruppidelt üks lihtne küsimus, anna aega (ca 5min) ja oota ühte märksõna vastuseks. Näiteks millise sõnaga sa iseloomustaksid meie ettevõtte kultuuri?

5. Ühine

Mis on kahel inimesel kaks ühist asja või omadust? Töötab hästi ka kolleegide puhul, kes nii hästi üksteist ei tunne. Näiteks meeldivad komüüdiad ja koduloomaks on kass.

6. Supervõime

Grupiarutelu: mis on iga inimese supervõime? Millise supervõimega ta saab töötoas abiks olla? Kui ta ei tea, mis see tema puhul on, siis millist võimet ta tahaks ja miks?

7. Online: punane asi

Kui töötuba toimub onlines ja igaüks kodus arvuti taga. Lase kõigil tuua nt minuti jooksul üks punane asi. Ja siis las järjest igaüks ütleb, mida ta sellega teeks mahajäetud saarel.

8. Joonista oma naaber

Inimesed, kes tavaliselt ei joonista, saavad naerda ja pingest vabaks.

9. Joonistamise ülesanne

Vajab eelprinditud pabereid, millel kujundid, mida saab täiendada. Aitab aru saada, kui erinevalt inimesed mõtlevad. Googelda ka “Torrance test for creative thinking”

Allikas: Peter Nilsson

10. Spageti-torni-ehitamine

Jaga tiimid neljaks, anna igale tiimile 20 spagetti, kaks meetrit maalriteipi, 1 vahukomm ja 2m niiti-nööri. Palu ehitada nii kõrge torn kui võimalik. Vaata ka videotututvustust: TED

Üks raamatusoovitus ka, mis treenib loovust:
The Secret of the Highly Creative Thinker: How To Make Connections Others Don’t

Mari Arnover
Näen asju kasutaja vaatenurgast ning toon ettevõtetele tagasi värske vaate, mis asja sees olles tihtipeale tuhmub. Vaatan suuremat pilti, aga ka detaile ning trende, tekitan seoseid ja pakun lahendusi.